decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Kettelbell

Kettelbell jest rodzajem sprzętu sportowego, który z wyglądu przypomina dzwonek albo jak twierdzą niektórzy – czajnik. Kettelbell to odważnik przeznaczony do treningu zarówno siłowego jak i mającego na celu spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Czym charakteryzuje się ciężarek kettelbell i dlaczego staje się coraz bardziej popularny?

Trening i efekty ćwiczeń z kettelbell

Najciekawsza w całym odważniku jest jego budowa. W przypadku kettelbell środek ciężkości jest położony w inny niż np. w hantlach sposób.  Trzymając ciężar po pierwsze zaangażowane jest wiele mięśni, a po drugie trzeba utrzymywać cały czas balans, co powoduje że jest to całkiem odmienny typ ćwiczeń niż z hantlami albo sztangą.

Wyżej opisane zależności wpływają przede wszystkim na skutki treningu z kettelbell. Są one szybsze niż w przypadku treningu siłowego na maszynach lub z hantlami. Efekty także się różnią. Kettelbell poprzez swoją budowę wymusza inną prace mięśni i przyczynia się bardziej do ogólnego rozwoju sylwetki i wszystkich mięśni. Po ćwiczeniach z tym ciężarkiem ciało jest mniej umięśnione, a raczej wysmuklone. Dodatkowo używanie kettelbell bardzo pozytywnie wpływa na kondycję, która staje się coraz lepsza. Poprawia się też wytrzymałość mięśni i całego ciała oraz gibkość i wydolność. Trening z kettelbell to także zwiększenie wydolności sercowo-naczyniowej. Jak widać, korzyści jest bardzo dużo. Oczywiście nie tylko sam odważnik jest za to odpowiedzialny, ale jego specjalna budowa oraz typy ćwiczeń odpowiednio dobrane do celu, który chce się osiągnąć dadzą szybsze i lepsze efekty niż inne treningi, które są mniej wymagające.

Szczególnie kobiety są zadowolone z ćwiczeń z ciężarkiem kettelbell. Jest on idealny dla pań, ponieważ nie daje w efekcie tak umięśnionej sylwetki. Mimo to, po przepracowaniu kilku tygodni z tym typem obciążenia można zauważyć zdecydowany wzrost siły i wytrzymałości całego ciała. Oprócz tego poprawia się koordynacja ruchowa, co pomaga przy wykonywaniu nie tylko ćwiczeń, ale również zwykłych codziennych czynności. Coraz bardziej popularną formą treningu z wykorzystaniem ciężarka kettelbell jest tabata – interwałowy trening mający na celu nie tylko wzmocnienie mięśni, ale przede wszystkim przyspieszenie metabolizmu, a tym samym spalenie tkanki tłuszczowej. Jednak trzeba pamiętać, że aby tego typu trening przyniósł efekty mus być wykonywany regularnie. Jest on też bardzo wyczerpujący i angażuje do pracy całe ciało. Oparty jest na założeniu, że ćwiczący powinien być maksymalnie zmęczony po jego ukończeniu, co dla niektórych może być na początku bardzo dużą przeszkodą.

Tags: hantle, kettlebell

LEAVE A REPLY

loading
×